Themes - Twenty Twenty-One - en to it translation catalogue (137 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
it: Twenty Twenty-One è una tela bianca per le tue idee, pronta a rendere l'editor a blocchi il tuo miglior pennello. Con i nuovi pattern di blocchi, che permettono di creare un bellissimo layout in pochi secondi, i colori tenui di questo tema e il design accattivante e senza tempo daranno risalto al tuo lavoro. Facci un giro! Noterai come Twenty Twenty-One fa splendere il tuo portfolio, il tuo sito web aziendale o il tuo blog personale.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
it: <span class="nav-short">Articoli</span> meno recenti

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
it: <span class="nav-short">Articoli</span> più recenti

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
it: La modalità scura è un'impostazione del dispositivo. Se un visitatore del tuo sito lo richiede, il tuo sito verrà mostrato con uno sfondo scuro e il testo chiaro. <a href="%s">Scopri di più sulla modalità scura.</a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom corner of the page.
it: La modalità scura può essere attivata o disattivata con un pulsante che puoi trovare nell'angolo in basso nella pagina.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
it: Questo sito usa LocalStorage per salvare l'impostazione di attivazione o disattivazione della modalità scura.<br> LocalStorage è necessario per il funzionamento dell'impostazione ed è usato solo quando un utente fa clic sul pulsante Modalità scura.<br> Nessun dato viene salvato nel database o trasferito.

en: Suggested text:
it: Testo suggerito:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
it: Twenty Twenty-One utilizza LocalStorage quando il supporto alla modalità scura è abilitato.

en: Dark Mode support
it: Supporto alla modalità scura

en: Learn more about Dark Mode.
it: Approfondimenti sulla modalità scura.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
it: Per accedere alle impostazioni della modalità scura, seleziona un colore di sfondo chiaro.

en: Colors & Dark Mode
it: Colori e modalità scura

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
it: Articolo in evidenza

[ctx: Post password form]
en: Submit
it: Invia

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
it: Senza titolo

[ctx: Block pattern sample content]
en: example@example.com
it: esempio@esempio.com

[ctx: Customizer control]
en: Background color
it: Colore di sfondo

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
it: Questo tema richiede WordPress 5.3 o versione successiva. Stai utilizzando la versione %s. Aggiorna.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
it: Pagina %

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
it[0]: %s commento
it[1]: %s commenti

en: 1 comment
it: 1 commento

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
it: Modalità scura: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
it: Questo contenuto è protetto da password. Inserisci una password per visualizzarlo.

en: Open menu
it: Apri menu

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
it: &#8220;La lettura&#8221; di Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
it: &#8220;Autoritratto&#8221; di Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
it: &#8220;Narcisi&#8221; di Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
it: &#8220;Malvarose&#8221; di Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
it: Inserisci

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
it: Visita i forum di supporto

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
it: Leggi la documentazione del tema

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
it: Serve aiuto?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
it: Twenty Twenty-One include anche uno stile di sovrapposizione per i blocchi di colonne. Quando selezioni un blocco Colonne, apri il pannello "Stili" all'interno della barra laterale dell'editor. Scegli lo stile del blocco "Sovrapposizione" per provarlo.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
it: Sovrapponi colonne

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
it: Twenty Twenty-One  bordi eleganti per i tuoi contenuti. Quando hau selezionato un blocco Immagine, apri il pannello "Stili" all'interno della barra laterale dell'editor. Seleziona lo stile del blocco "Cornice" per attivarlo.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
it: Incornicia le tue immagini

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
it: I pattern dei blocchi sono gruppi di blocchi predefiniti. Per aggiungerne uno, seleziona il pulsante Aggiungi blocco [+] negli strumenti al di sopra dell'editor. Passa alla scheda Pattern sotto la barra di ricerca e scegli un pattern.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
it: Aggiungi pattern di blocchi

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
it: Crea il tuo sito web con i blocchi

en: Reading
it: La lettura

en: Young Woman in Mauve
it: Giovane donna in malva

en: The Garden at Bougival
it: Il giardino di Bougival

en: In the Bois de Boulogne
it: Al Bois de Boulogne

en: Villa with Orange Trees, Nice
it: Villa con alberi di arancio, Nizza

en: Roses Trémières
it: Malvarose

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
it: &quot;Villa con alberi di arancio, Nizza&quot; di Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
it: Bellissimi giardini dipinti da Berthe Morisot alla fine del 1800

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
it: &#8220;Il giardino di Bougival&#8221; di Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
it: &quot;Giovane donna in malva&quot; di Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
it: &quot;Al Bois de Boulogne&quot; di Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
it: Berthe Morisot<br>(Francese, 1841-1895)

en: Playing in the Sand
it: Giocando nella sabbia

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
it: &#8220;Giocando nella sabbia&#8221; di Berthe Morisot

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
it: Pubblicato in %s

en: Summary
it: Riepilogo

en: Excerpt Settings
it: Impostazioni del riassunto

en: Thick
it: Spessore

en: On Archive Pages, posts show:
it: Nelle pagine d'archivio, gli articoli mostrano:

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
it: Visualizza tutti gli articoli di %s.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
it: Di %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Non riusciamo a trovare quello che cerchi. Forse eseguire una ricerca potrebbe essere di aiuto.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Non c'è nessuna corrispondenza con i termini di ricerca che hai indicato. Riprova con termini diversi.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
it: Pronto per pubblicare il tuo primo articolo? <a href="%s">Inizia da qui</a>.

en: Previous post
it: Articolo precedente

en: Next post
it: Articolo successivo

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
it: <span class="meta-nav">Pubblicato in</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
it: Cerca

en: Search&hellip;
it: Cerca&hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
it[0]: Abbiamo trovato %d risultato per la tua ricerca.
it[1]: Abbiamo trovato %d risultati per la tua ricerca.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
it: Risultati per "%s"

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
it: Taggato %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
it: Categorie: %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
it: Modifica %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
it: Continua a leggere %s

en: Dividers
it: Divisori

en: Frame
it: Cornice

en: Borders
it: Bordi

en: Overlap
it: Sovrapposizione

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
it: Un blocco con 3 colonne che visualizzano informazioni di contatto e link ai social media.

en: Contact information
it: Informazioni di contatto

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
it: Un elenco di progetti con immagini in miniatura.

en: Portfolio list
it: Portfolio in modalità elenco

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
it: Un blocco di colonne sovrapposte con due immagini e una descrizione testuale.

en: Overlapping images and text
it: Sovrapposizione di immagini e testo

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
it: Un blocco media e testo con un'immagine grande a sinistra e una più piccola con cornice bordata a destra.

en: Two images showcase
it: Vetrina di due immagini

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
it: Tre immagini all'interno di un blocco di colonne sovrapposte.

en: Overlapping images
it: Immagini sovrapposte

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
it: Un blocco media e testo con un'immagine grande a sinistra e un'intestazione a destra. L'intestazione è seguita da un separatore e da un paragrafo di descrizione.

en: Media and text article title
it: Titolo media e testo articolo

en: example@example.com
it: esempio@esempio.com

en: Let&#8217;s Connect.
it: Mettiamoci in contatto.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
it: Un testo enorme seguito dai link ai social network e all'indirizzo email.

en: Links area
it: Area dei link

en: A new portfolio default theme for WordPress
it: Un nuovo tema per portfolio predefinito per WordPress

en: Large text
it: Testo lungo

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
it: A dimensione piena

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
it: Pubblicato %s

en: Page
it: Pagina

en: Close
it: Chiudi

en: Primary menu
it: Menu principale

en: Skip to content
it: Salta al contenuto

en: Add widgets here to appear in your footer.
it: Aggiungi i widget qui per farli apparire nel tuo footer.

en: Red to purple
it: Da rosso a viola

en: Purple to red
it: Da viola a rosso

en: Yellow to red
it: Dal giallo al rosso

en: Red to yellow
it: Dal rosso al giallo

en: Yellow to green
it: Dal giallo al verde

en: Green to yellow
it: Dal verde al giallo

en: Yellow to purple
it: Dal giallo al viola

en: Purple to yellow
it: Dal viola al giallo

en: White
it: Bianco

en: Yellow
it: Giallo

en: Orange
it: Arancione

en: Red
it: Rosso

en: Purple
it: Viola

en: Blue
it: Blu

en: Green
it: Verde

en: Gray
it: Grigio

en: Dark gray
it: Grigio scuro

en: Black
it: Nero

en: Gigantic
it: Gigantesco

en: Huge
it: Enorme

en: Extra large
it: Molto grande

en: Large
it: Grande

en: Normal
it: Normale

en: Small
it: Piccolo

en: Extra small
it: Molto piccolo

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Newer comments
it: Commenti più recenti

en: Older comments
it: Commenti meno recenti

en: Full text
it: Testo completo

en: Display Site Title & Tagline
it: Mostra il titolo del sito e il motto

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
it: Non è stato trovato nulla nel posto in cui stavi cercando. Forse potresti provare con una ricerca?

en: Nothing here
it: Non trovato
