Plugins - Fonts Plugin - en to it translation catalogue (133 entries)

en: Disable Editor Controls
it: Disabilita i controlli dell'editor

en: None
it: Nessuno

en: Optional
it: Opzionale

en: Fallback
it: Alternativo

en: Block
it: Blocco

en: Swap
it: Scambia

en: Font Display
it: Visualizza Font

en: Documentation
it: Documentazione

en: Font Missing
it: Font Mancanti

en: No fonts found
it: Nessun font trovato

en: New Font Name
it: Nuovo nome font

en: Add New Font
it: Aggiungi Font

en: Update Font
it: Aggiorna Font

en: Edit Font
it: Modifica Font

en: Parent Font:
it: Font Genitore:

en: Parent Font
it: Font Genitore

en: All Fonts
it: Tutti i Font

en: Search Fonts
it: Ricerca Font

[ctx: Admin menu name]
en: Custom Fonts
it: Font personalizzati

en: Custom Fonts
it: Font personalizzati

en: Upload
it: Carica

en: Upload the font's .otf file or enter the URL.
it: Caricare il file .otf del font o inserire l'URL.

en: Upload the font's .ttf file or enter the URL.
it: Caricare il file .ttf del font o inserire l'URL.

en: Upload the font's .woff2 file or enter the URL.
it: Caricare il file .woff2 del font o inserire l'URL.

en: Upload the font's .woff file or enter the URL.
it: Caricare il file .woff del font o inserire l'URL.

en: TrueType (.ttf) Font File
it: File di Font TrueType (.ttf)

en: OpenType (.otf) Font File
it: File di Font OpenType (.otf)

en: WOFF2 Font File
it: File di Font WOFF2

en: WOFF Font File
it: File di Font WOFF

en: The name of the font as it appears in the customizer options.
it: Il nome del font come visualizzato nelle opzioni del personalizzatore.

en: Upload Fonts
it: Carica i font

en: Customize Fonts
it: Personalizza i font

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Capitalize
it: Iniziali maiuscole

en: Text Transform
it: Trasformazione Testo

en: Letter Spacing (px)
it: Spaziatura lettere (px)

en: Ultra Bold Italic
it: Corsivo ultra grassetto

en: Extra Bold Italic
it: Corsivo extra grassetto

en: Bold Italic
it: Corsivo grassetto

en: Semi Bold Italic
it: Corsivo semi-grassetto

en: Medium Italic
it: Corsivo medio

en: Normal Italic
it: Corsivo normale

en: Light Italic
it: Corsivo chiaro

en: Extra Light Italic
it: Corsivo extra chiaro

en: Thin Italic
it: Corsivo sottile

en: - Custom Fonts -
it: - Font Personalizzati -

en: Load Fonts Only
it: Carica solo i font

en: Reset All Fonts
it: Reimposta tutti i font

en: This will reset all fonts set by this plugin to their defaults. This action can not be reversed.
it: Ciò ripristinerà tutti i font impostati da questo plugin ai valori predefiniti. Questa azione non può essere annullata.

en: Load fonts but don't automatically assign them to an element.
it: Carica i font ma non assegnarli automaticamente a un elemento.

en: Advanced
it: Avanzate

en: Default Font
it: Font predefinito

en: - System Fonts -
it: - Font di sistema -

note: Author of the plugin
en: Fonts Plugin
it: Plugin di Font

en: Google Fonts WordPress Plugin
it: Plugin Google Fonts WordPress

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Theme Settings
it: Impostazioni del tema

en: Content
it: Contenuto

en: Navigation
it: Navigazione

en: Description
it: Descrizione

en: Label
it: Etichetta

en: Settings
it: Impostazioni

en: Leave a Review
it: Lascia una recensione

note: translators: Number of weeks
en: a week | %s weeks
it[0]: una settimana

note: translators: Number of years
en: a year | %s years
it[0]: un anno

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Basic Settings
it: Impostazioni di base

en: Upgrade to Pro
it: Aggiorna a Pro

en: - Default -
it: - Predefinito -

en: Italic
it: Corsivo

en: Bold
it: Grassetto

en: Color
it: Colore

en: No thanks / I already have
it: No grazie / L'ho già fatto

en: Theme Elements
it: Elementi del tema

note: Translators: %s Custom Elements Customizer Panel URL
en: Custom Elements allow you to apply Google Fonts to any part of your website, they can be setup under <a href="%s">Google Fonts &rarr; Custom Elements</a>.
it: Gli elementi personalizzati ti consentono di applicare i Font Google a qualsiasi parte del tuo sito Web, possono essere impostati in<a href="%s">Google Fonts &rarr; Elementi Personalizzati</a>.

en: Font Loading
it: Caricando i Font

note: Translators: %s Custom Elements Customizer Panel URL
en: Define your Custom Elements here and then customize them under <a href="%s">Advanced Settings &rarr; Custom Elements</a>.
it: Definisci qui i tuoi elementi personalizzati e poi personalizzali in <a href="%s">Impostazioni Avanzate &rarr; Elementi Personalizzati</a>.

en: Oblique
it: Obliquo

en: Line Height
it: Interlinea

en: Font Size (px)
it: Dimensione Font (px)

en: Font Style
it: Stile Font

en: Font Family
it: Famiglia di font

en: Delete field
it: Elimina campo

en: Add your selectors...
it: Aggiungi i tuoi selettori…

en: Selectors
it: Selettori

en: Save Elements
it: Salva elementi

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: If your choices are not displaying correctly, check this box.
it: Se le tue scelte non vengono visualizzate correttamente, seleziona questa casella.

en: Force Styles?
it: Forzare gli stili?

en: Custom Elements
it: Elementi Personalizzati

note: translators: %s Link to Google Fonts customizer panel.
en: Thank you for installing <strong>Google Fonts for WordPress</strong>! Configure your fonts here: <a href="%s">WordPress Customizer</a>
it: Grazie per aver installato <strong>Google Fonts for WordPress</strong>! Configura qui i tuoi font: <a href="%s">Personalizzatore di WordPress</a>

en: Ultra Bold
it: Ultra Grassetto

en: Extra Bold
it: Extra Grassetto

en: Semi Bold
it: Semi Grassetto

en: Medium
it: Medio

en: Normal
it: Normale

en: Light
it: Chiaro

en: Extra Light
it: Extra Chiaro

en: Thin
it: Sottile

en: Select and configure the font for your footer content.
it: Seleziona e configura il font per il contenuto del piè di pagina.

en: Select and configure the font for your footer headings.
it: Seleziona e configura il font per l'intestazione del piè di pagina.

en: Select and configure the font for your sidebar content.
it: Seleziona e configura il font per il contenuto della barra laterale.

en: Select and configure the font for your sidebar headings.
it: Seleziona e configura il font per l'intestazione della barra laterale.

en: Headings Typography
it: Tipografia delle intestazioni

en: Select and configure the font for your H6 headings.
it: Seleziona e configura il font per l'intestazione H6.

en: H6 Typography
it: Tipografia H6

en: Select and configure the font for your H5 headings.
it: Seleziona e configura il font per l'intestazione H5.

en: H5 Typography
it: Tipografia H5

en: Select and configure the font for your H4 headings.
it: Seleziona e configura il font per l'intestazione H4.

en: H4 Typography
it: Tipografia H4

en: Select and configure the font for your H3 headings.
it: Seleziona e configura il font per l'intestazione H3.

en: H3 Typography
it: Tipografia H3

en: Select and configure the font for your H2 headings.
it: Seleziona e configura il font per l'intestazione H2.

en: H2 Typography
it: Tipografia H2

en: Select and configure the font for your title and H1 headings.
it: Seleziona e configura il font per l'intestazione H1.

en: Title and H1 Typography
it: Titolo e Tipografia H1

en: Select and configure the font for your post and page content.
it: Seleziona e configura il font per il contenuto degli articoli e delle pagine.

en: Content Typography
it: Tipografia Contenuto

en: Select and configure the font for your site navigation.
it: Seleziona e configura il font per la navigazione del tuo sito.

en: Navigation Typography
it: Tipografia Navigazione

en: Select and configure the font for your site description.
it: Seleziona e configura il font per la descrizione del tuo sito.

en: Site Description Typography
it: Tipografia Descrizione del sito

en: Select and configure the font for your site title.
it: Seleziona e configura il font per il titolo del tuo sito.

en: Site Title Typography
it: Tipografia Titolo del sito

en: Select and configure the font for your input fields and buttons.
it: Seleziona e configura il font per i campi di testo e i pulsanti.

en: Buttons and Inputs Typography
it: Tipografia Pulsanti e Campi di testo

en: Select and configure the font for your headings.
it: Seleziona e configura il font per le intestazioni.

en: Select and configure the font for your content.
it: Seleziona e configura il font per i tuoi contenuti.

en: Base Typography
it: Tipografia Base

note: translators: 1. Name, 2. Time
en: You have been using <strong>%1$s</strong> for %2$s now! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
it: Stai già usando <strong>%1$s</strong> da %2$s. Adesso, potresti farmi un GRANDE favore e assegnargli al plugin 5 stelle di valutazione in WordPress così ci aiuteresti nel passaparola e incrementerebbe la nostra motivazione a continuare?

en: Are you enjoying using Google Fonts?
it: Ti piace usare Google Fonts?

note: translators: Number of days
en: %s day | %s days
it[0]: %s giorno
it[1]: %s giorni
